Tetra červenoústá

V tomto článku se podíváme blíže na další velmi oblíbenou rybičku a tentokrát to bude Tetra červenoústá (lat. Hemigrammus rhodostomus).

Opět si ukážeme základní informace, které přece nemohou chybět a poté si povíme něco o historii a charakteristice. 

Původ: Jižní Amerika, konkrétně jihovýchodní Brazílie.
Biotop: Amazonie
Délka života: 2 roky
Teplota vody: 22-28 °C
Velikost v dospělosti: 4-5 cm
Krmení: Všežravé - dávají však přednost živé potravě, ale je zapotřebí pestrá strava, která je nezbytná pro nejlepší vývoj barev.
Chov: Doporučuje se chovat hejno o 6 kusech a více v minimálně 50 litrovém akváriu.


Historie:

Poprvé vědecky popsáno v roce 1924 německým zoologem Ernstem Ahlem, kterou popsal v „Wochenschrift für Aquarien- und Terrariumkunde“ (Týdenní psání pro studia akvária a terária). Tetru přiřadil k rodu Hemigrammus. Avšak v roce 2020 proběhl rozsáhlejší výzkum o neonkových rybách a zjistila se příbuznost s tímto rodem. Tímto výzkumem byla přesunuta do rodu Petitella a nazývána tedy již lat. Petitella rhodostomus.
Jejich původ je z jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie. 


Vzhled:

Má protáhlé, bočně silně zploštělé tělo a dosahuje délky 4 až 5 cm. Její hřeb je nahnědlý až olivový, břicho a boky jsou zeleno-bílé až leskle stříbrné. Její hlavní charakteristikou je její červené čelo a v případě dobré kondice má stříbřitou duhovku. Ocasní ploutev je páskovaná černo-nažloutlou bílou barvou. Všechny ostatní ploutve jsou bezbarvé s bílou špičkou nebo lesklou slabě zelenou. Paradoxně jsou samice statnější a silnější než samci. 


Charakteristika:

Mírumilovná ryba, která se hodí do společenských nádrží. Jedná se o hejnovou rybu a doporučuje se minimálně hejno o 6 kusech aby ryby nebyly zbytečně stresované, platí se zde však zlaté pravidlo, čím více tím lépe. Hejno se bude lokalizovat převážně v horní a střední části nádrži. Jako společníci k těmto rybám jsou vhodné neonové tetry, trpasličí cichlidky, pancéřníčky, a některé zdroje udávají i terčovce. Nedoporučujeme chovat s agresivními druhy ryb, jelikož jim nedokáže konkurovat a byla by v permanentním stresu, což by mohlo mít za následek nevýrazné barvy a dřívější úmrtnost.
Akvárium se doporučuje minimálně 50 litrů pro jedno druhovou, pro více druhovou záleží na ostatní osádce, samozřejmě čím větší objem tím lépe.


Krmení:

Jak již bylo zmíněno je to všežravá ryba a přijme veškerou potravu. Má však malá ústa, takže se doporučuje menší krmení aby neměla problémy potravu zkonzumovat. Nejideálnější je zde používat mix krmení, vločkové, drobné granule, živé či mražené. Pestrá strava je nezbytná pro nejlepší vývoj barev.


Odchov:

Patří k těm obtížnějším, avšak není nemožný. Je potřeba jim zajistit samostatné akvárium, které bude velmi slavě osvětlené, bude obsahovat shluky jemnolistých rostlin, jako je např. jávský mech. Ryby potřebují někde totiž uložit svoje vajíčka. Voda by měla být měkká a kyselá v rozmezí pH 5-5 až 6-5, gH 1-5, s teplotou kolem 26 - 29 Celsia. Filtrace by měla být jen velmi jemně bublající, ideální volnou tedy malý vzduchový filtr. Může se rozmnožovat ve skupině 24 kusů, kterou tvoří polovina samců a polovina samic. Krmit převážně malou živou potravou. 
Dospělé ryby budou jikry konzumovat a je potřeba je odstranit jakmile objevíte jikry. Vylíhnou se za 24 - 36 hodin a potěr se za 3-4 dny samovolně rozplave. V raných fázích života jsou velmi citlivé na světlo a nádrž by měla být udržována ve tmě. Prvních pár dní by měli být krmeni nálevníkem, nebo jiným jednobuněčnými řasami či prvoky. Jakmile budou dostatečné velké tak lze již krmit menšími slanými krevetami nebo larvami korýšů. 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fotky čerpané ze zdroje:

https://aquadiction.world/species-spotlight/rummy-nose-tetra/