Krunýřovec jednopruhý

V této rubrice Vám představíme velmi oblíbeného Krunýřovce jednopruhého (Latinsky Otocinclus Affinis) často nazývaného Otík.

Začneme základními informacemi, které dále rozvedeme.

Původ: Jižní Amerika, konkrétně jihovýchodní Brazílie.
Biotop: Amazonie
Délka života: Cca 5 let
Teplota vody: 22-28 °C
Velikost v dospělosti: 5-6 cm
Krmení: Granule se spirulinou, rostlinná potrava. 
Chov: Doporučuje se chovat menší hejno v minimálně 60 litrovém akváriu.Velice aktivní ryba zdržující se v dolní a střední části akvária. Ideální je chov v rostlinném akváriu, kde Otík částečně vyčistí akvárium od zbytku potravy a pomáhá redukovat vyskytující se řasu.

Pro nás jeden z nejoblíbenějších krunýřovců vhodný do menších akvárií. Jeho odlišný vzhled oproti klasickému Ancistru Vás zajisté zaujme. Tento druh drobných přísavníčků dosahuje obvykle průměrné standardní délky  50-60 mm Jejich protažená hlava, opatřená přísavkovitou tlamkou, jim pomáhá k okusování řas, ale také k udržení se v rychle tekoucích vodách. Ačkoliv se pohlaví těžko rozeznává, tak samci bývají štíhlejší a o něco menší než samičky.

Otíky máme v našem výstavním akváriu a sledovat v průběhu dne jejich práci na čištění povrchů skel, kořenů, kamenů, písku i listů rostlin, je opravdu parádní podívaná.

Výskyt Otíku ve volné přírodě na základě výzkumu z roku 2019. Jedná se o jihovýchodní Brazílii. Většina Otíku je import z cizích zemí.
V akváriích rozmnožení skoro nemožné. Z posledních výzkumu bylo pár kusů odchováno, ale tvrdí se, že je to spíše sporadický výskyt.
Jelikož se jedná o import vždy necháváme Otíky u nás na prodejně v karanténě a aklimatizaci na brněnskou vodu, aby jsme zabránili větší úmrtnosti u Vás v akváriu.

 

V případě, zájmu o tohoto pracovitého čističe, máte možnost si jej zakoupit u nás na prodejně. 
https://www.3dakvaria.cz/otocinclus-affinis/
Se zakoupením vhodného krmiva bude Váš Otík nejspokojenější ryba v nádrži. 
Hikari
https://www.3dakvaria.cz/hikari-tropical-mini-algae-wafers-baleni-22g/

Sera
https://www.3dakvaria.cz/sera-spirulina-tabs-nature-24-tab/

Foto z našeho výstavního akvária na prodejně Brno, Křenová 8. 

Obrázek z vědeckého výzkumu pro další představu.