Před pořízením akvária

Už jste učinili první krok a jste rozhodnuti, že si pořídíte akvárium, jak ale vybrat to nejlepší pro Vaše potřeby?

Zde jsou věci, které byste si před pořízením své první nádrže měli ujasnit:

  1. Jak velká bude nádrž?
  2. Rozpočet, který mohu použít do začátku
  3. O jaký typ nádrže se bude jednat (ať už tvar, nebo zaměření)
  4. Kolik budu mít času pro péči o akvárium

 

1. Jak velká bude nádrž

measure-2724135_640

Většinou se všude dočtete, že větší nádrž je jednodušší a zabere méně času na údržbu. Ne vždy to tak ale opravdu musí být. Rozhodujícím faktorem je především to, co v samotném akváriu budeme mít. Pro představu, třiceti litrové akvárium, kde bude jedna rybka, například betta bojovnice, společně s pár šneky a několika druhy nenáročných, pomalu rostoucích rostlin, Vám týdně nezabere při údržbě ani hodinu času, naopak nádrž, která bude mít například tři sta litrů, plná rychle rostoucích kytek, může týdně znamenat i několik hodin strávených údržbou. Důležité je volit velikost akvária s rozvahou, je jasné, že pokud se bude jednat třeba o pouhou deseti litrovku, už samotná manipulace uvnitř bude dost problematická, stejně jako u obří nádrže, kde výška vodního sloupce bude například 80 cm a člověk tak jen s těží dosáhne na dno. Při výběru velikosti je dobré myslet dopředu a vědět, jaké živočichy chceme chovat, protože každý živý tvor má určité požadavky na prostor pro kvalitní život.

2. Rozpočet, který mohu použít do začátku

wallet-2292428_640

Jak se říká, každá sranda něco stojí a u akvaristiky tomu není jinak. Pokud jste ve stádiu, kdy si ještě nejste úplně jistí, že Vás tento nádherný koníček bude bavit, je jasné, že nemá smysl ihned pořizovat nádrž za desetitisíce. Obecně lze však říci, že pro nějaký rozumný start je třeba si připravit alespoň dva tisíce korun, pokud se budeme bavit o menším akvárku. Za tuto částku jste schopni pořídit setové akvárium včetně osvětlení, filtrace, topítka, případně síťky a teploměru. Velikost se zde bude pohybovat okolo 50 litrů.. Pokud by Vám set z nějakého důvodu nevyhovoval (velikost, barva, typ osvětlení apod.), lze poskládat vše z jednotlivých komponent, což se však může promítnout na výsledné ceně, nebo budete nuceni zvolit akvárium v menším objemu, v tomto případě do třiceti litrů. S rostoucím rozpočtem rostou i možnosti, vybírat můžete z obyčejného, nebo extra čirého skla, vnitřní nebo venkovní filtrace, led bílé nebo barevné osvětlení, automatické stmívání světla, nebo  přidávání co2 pro rostliny, automatické dávkování hnojiv apod. 

 

3. O jaký typ nádrže se bude jednat (ať už tvar, nebo zaměření)

malawi181450287_1587832948081631_3912721945181447143_n

Pokud jste přemýšleli o kouli, předem Vás musíme varovat, že tento tvar není vhodný pro většinu živočichů. Mohou v ní časem ztratit svůj orientační smysl. Daleko lepší volbou je tvar buď krychle, nebo kvádru. Dalším důležitým faktorem je zaměření. Běžně se akvária rozdělují na rostlinné a bez rostlin, možností je však podstatně více. Pokud půjdeme více do hloubky, jsou zde i biotopní nebo aquascapingové nádrže. Do těchto vod se však pouštějí spíše zkušenější akvaristé, což neznamená, že se o to nemůžete pokusit také. Zde však platí, že je dobré nejprve více studovat a až později jednat. Jestliže budeme  chtít akvárium s živými rostlinami, musíme tak vytvořit vhodné prostředí nejenom pro živočichy, ale také pro kytky, což může být v úplných začátcích starost navíc. Existují však i rostliny, které nejsou příliš náročné, ať už na osvětlení, nebo živiny, proto, pokud je v akváriu mít chcete, vybírejte především ty.

4. Kolik budu mít času pro péči o akvárium

smart-watch-821557_640

Čas strávený u akvária se do života nepočítá :-)))). Pokud Vás akvárium pohltilo natolik, že máte potřebu do něj sahat každý den, doporučujeme trochu zvolnit :-) Méně je někdy více, ovšem každá nádrž svou péči vyžadovat bude, to je důležité si uvědomit. O některé akvária by měl člověk pečovat každý týden, o jiné alespoň každých čtrnáct dní, jindy to může být i jednou měsíčně. Vše se odvíjí od toho, zda je akvárium správně nastaveno a funguje, jak má. Existuje spousta vychytávek, které dokážou dělat věci za Vás, nicméně ani ty vás nezbaví povinnosti zasáhnout do nádrže vlastní rukou. 

Pakli-že jste se dostali až sem, pravděpodobně to myslíte s pořízením akvária skutečně vážně, nebo Vás jen baví číst to, co píšu :-))) Jedna věc je je teorie, druhá praxe, proto, pokud máte možnost, navštivte naši prodejnu dřív, než cokoli zakoupíte, budete tak mít možnost prohlédnout si ukázkové nádrže, načerpat inspiraci, získat důležité informace, případně zakoupit ověřené komponenty, které sami používáme a jsou skutečně funkční. Budeme se Vám snažit věnovat, jak jen to bude možné a věříme, že se k nám budete po první návštěvě nadále vracet :-)